2019-09-12

Obserwacje astronomiczne 4.10.2019r.

Zapraszamy na prawie ekstremalną wycieczkę poświęconą wieczornym obserwacjom nieba. Pokaz, który wstępnie zarezerwowaliśmy dla uczniów i rodziców naszej szkoły mógłby się odbyć 4 października od godz. 21.00 . Spotkania poświęcone obserwacjom nieba zaczynają się godzinę po zachodzie Słońca i trwają około 2-2,5 godziny.

Pokazy obiektów mgławicowych organizowane są jedynie w pobliżu nowiu Księżyca (maksymalnie 7 dni przed i po nowiu). Obserwacje Księżyca, wraz z dostępnymi na niebie planetami mogą być organizowane poza pełnią Srebrnego Globu (maksymalnie do 2 dni przed i po pełni). Obserwacje prowadzone są "na żywo", bezpośrednio przez teleskop, bez wyświetlania obrazu na monitorze. W takich warunkach obiekty astronomiczne w teleskopie widzimy w odcieniach szarości, prócz planet i Księżyca - te widzimy kolorowo. Musimy dotrzeć do Węglówki, później (z latarkami, bo w ciemności) przejść do obserwatorium i potem wrócić. Zatem musimy wyjechać około 18.00, a powrót byłby około 24.00. Pojedziemy jeżeli zbierze się grupa 20 osób. Jeżeli będą zakłócenia pogodowe to wycieczka zostanie odwołana. Proszę o kontakt na maila albo do sekretariatu do 18 września jeżeli są chętne osoby, żeby można było zacząć działać (np. zarezerwować autokar). Koszt wyjazdu to ok 50 zł.

Podaję jeszcze link do zgłębienia tematu: http://www.obserwatorium.weglowka.pl/index.php/atrakcje/pokazy-nieba